This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://kadinarastirmalari.istanbul.edu.tr ]
Export date: Sat Jan 19 1:07:49 2019 / +0000 GMT

"Dünyanın Bilime, Bilimin Kadınlara İhtiyacı Var. Çünkü Bilim Kadınları Dünyayı Değiştirme Gücüne Sahiptir."L'Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliği ile gerçekleşen Genç bilim Kadınlarına Destek Bursları 2017 Yılı Ödül Töreni 23 Mayıs Salı Günü Saat 17:00'de İstanbul The Ritz Carlton Oteli'nde gerçekleşti. Hande Demirel'in sunduğu  Merkezimizin de davetli olarak yer aldığı törende iki kategoride ödüller sahiplerini buldu.

MALZEME BİLİMLERİ

Yrd. Doç. Dr. Pınar Zeynep Çulfaz Emecen

(Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü)

"Çözücüye dayanıklı Selüloz nanokompozit membranların geliştirilmesi"

Doç. Dr. İmren Hayat Patır

(Selçuk Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoteknoloji Bölümü)

"Metal oksit-karbon nanotüp temelli nano kompozit malzemeler kullanılarak sudan hidrojen üretilmesi"

Doç. Dr. Hilal Demir Kıvrak

(Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü)

"Pd-Ag ve Pd-Ag-Cr çekirdek/kabuk/küme formik asit yakıt pili anot katalizörlerinin nano tasarım ile sentezi, karakterizasyonu ve formik asit yakıt pili uygulamaları"

YAŞAM BİLİMLERİ

Yrd. Doç. Dr. Duygu Sağ

(Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü, Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı)

"Abcg1 geni susturulmuş makrofajların tümörle savaşan M1 fenotipine dönüşmesinin moleküler mekanizması"

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Aslıhan Durer

(Acıbadem Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Bölümü, Biyofizik AnaBilim Dalı)

"Kardiyomiyopati ile ilişkili vinkülin izoformlarının aktin filamentleri ile etkileşiminin biyofiziksel karakterizasyonu"

Yrd. Doç. Dr. Ayşe Koca Çaydaşı

(Gebze Teknik Üniversitesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü)

"Kohesin'in mitozdan çıkıştaki fonksiyonunun aydınlatılması"

1988 yılından veri L'Oréal- UNESCO "Bilim Kadınları İçin" programı , tüm dünyada burslarla ve uluslararası ödüllerle bilim kadınlarını desteklemektedir.

Marie Curie'nin doğumunun üzerinden 150 yıl geçmesine rağmen günümüzde araştırmacıların sadece yüzde 28'i kadındır ve bilim alanında Nobel Ödülleri'nin yalnızca yüzde 3'ü kadınlara verilmektedir. Bu sebeple son 19 yıldır L'Oréal Kurumsal Vakfı, UNESCO işbirliği ile bilimsel araştırma yapan kadınların sayısını artırmaya teşvik eden çalışmalar yürütmektedir. Ulusal ve Uluslararası törenler düzenleyerek verilen ödüller ve burslar sayesinde kendini bilime adamış kadınlar ödüllendirilmekte ve desteklenmektedir. Program 19 yıllık süreçte 115 ülkeden 2700 genç bilim kadınını ödüllendirmiştir. 97 kişi ise Uluslararası Büyük Ödülü'nün sahibi olmuştur. Bu isimlerden ikisi; Prof. Elisabeth H. Blackburn ve Ada Yonath projeleriyle Nobel Ödülü'nü de kazanmışlardır.

Türkiye, "Bilim Kadınları İçin" programına dünyada en çok destek veren 5. ülkedir. Ülkemizde program 15 yıldır desteklenmektedir ve bu süreçte 82 bilim kadınına burs desteği vermiştir. Bu isimlerden Prof. Dr. Ayşe Erzan Uluslararası Büyük Ödül'ün sahibi olmuştur. Doç. Dr. Bilge Demirköz, Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü'nü almıştır. Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ise İsviçre'de katıldığı araştırma projesiyle Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü'nü kazanmış