This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://kadinarastirmalari.istanbul.edu.tr ]
Export date: Sat Jan 19 1:08:24 2019 / +0000 GMT

8 Mart Kadınlar Günü Kapsamında "Kadın ve Demokrasi" Etkinliği Düzenlendiİstanbul Üniversitesi'nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün yaklaşması dolayısıyla “Kadın ve Demokrasi” konulu etkinlikler dizisi düzenlendi. Programa İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk de katıldı.

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde kadının demokrasideki yerini ve önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen “Kadın ve Demokrasi” konulu etkinlik, 3 Mart 2017 Cuma günü İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda düzenlendi.

Güçlü kadın imajını desteklemek amacıyla düzenlenen etkinlik, “Kadının Işığında Uygarlık” temalı serginin açılışı ve İÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeleri tarafından verilen müzik dinletisiyle başladı.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılık Kaldırılmalı

Serginin açılışında konuşma yapan İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma (ENUYGAR) Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, etkinliğin kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesinde taşıdığı önemi vurgulayarak, “Kadın engelli olduğunda veya engelli bir çocuğun annesi olduğunda sorunlar daha da büyümektedir. Bu sorunlara dikkat çekmek amacıyla bu yıl üniversitemizin ‘Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi' ile farklı bir program oluşturduk. Bugün bizimle birlikte olan bütün konuklarımıza çok teşekkür ediyor, hepinizi saygılarla ve sevgilerle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Kadınların Karşılaştıkları Sorunları Etkili Çözecek Adımlar Atmalıyız

İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu ise konuşmasında, bu yılki temanın “Kadın ve Demokrasi” seçilmesinin ana nedenini hain 15 Temmuz girişiminin önlenmesinde kadınlarımızın canla başla mücadele etmesi olarak belirtti ve şunları dile getirdi: “Kadınlarımız hem kendileri, hem yetiştirdikleri evlatları ile ülkemizin demokrasi tarihinde dünyaya ilham olacak bir mücadele ile demokrasinin yanında olduklarını ortaya koymuşlardır. Kadınlar dünyada ve ülkemizde hala pek çok sorunun ağırlığını yaşamaktadır. Devlet, iş dünyası, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri olarak bu sorunları azaltmak için ulusal ve küresel düzeyde daha etkin işleyen iş birliği mekanizmaları tesis etmek ve yaşamın içinde kadınların karşılaştıkları sorunları etkili çözecek adımlar atmak, insanlara ve gelecek nesillere borcumuzdur.”

Kadınları Geleceğe Daha Pozitif Bir Şekilde Hazırlamak İçin Ne Gerekiyorsa Yapmaya Hazırız

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İl Müdürü Selim Çelenk ise konuşmasında, “Kadınların toplum içindeki yeri, toplumdaki rolü ne kadar ön planda olur ve değerlendirmeler sırasında bu eşit değeri ne kadar koruyabilirsek toplumun sağlıklı gelişimi o derecede paralel devam eder. İstanbul Üniversitesi başta olmak üzere bütün bilim insanlarıyla kadınların toplumdaki yerini, eğitimini, topluma olan saygın görevlerini en güzel şekilde ifa edebilmeleri için iş birliği içerisindeyiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak uhdemizde olan bütün işlerin yanında aynı zamanda kadına yönelik şiddetin sona ermesi, sıfırlanması için ‘Şiddete sıfır tolerans' cümlesiyle girdiğimiz bu yolda, hem kadınları eğitmek hem kadınları topluma kazandırmak hem de kadınları geleceğe daha pozitif bir şekilde hazırlamak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Üniversitemizde Kadının Etkin Olma Durumu Türkiye Ortalamasının Üzerinde

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, sergi açılışında yaptığı konuşmada, üniversite bünyesindeki iki kurumun birlikte gerçekleştirdikleri bu iş birliğinin çok güzel sonuçlar doğuracağını ve önemli çıktılar vereceğini vurguladı. İstanbul Üniversitesi'nin 8 Mart'a mahsus olmayacak kadınların varlığından gurur duyan yapısına dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bizim 260 bin öğrencimiz var ve öğrencilerimizin 138 bini kız öğrencilerden oluşuyor. Gelecek açısından baktığımızda idari ve akademik kadroyu da besleyecek önemli bir kaynak. Her mezuniyet töreninde ödül verdiğimiz ilk üçe giren öğrencilerimizin neredeyse tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Üniversitemizde kadın varlığı ve kadının etkin olma durumu Türkiye ortalamasının da üzerinde görülmektedir. Bu da bizi gururlandıran bir tablodur” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi'nin dışa açık yüzüne dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Sürekli eğitim merkezlerimizde pek çok program uyguluyoruz. Bu programların önemli bir kısmına kadınlarımızın istekli olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Bu açıdan bu programların daha da tanıtılmasını ve bu anlamda kendisini herhangi bir bilgi, beceri ve yetenekle donatmak isteyen kadınlarımıza imkân sunduğumuzu duyurmamız gerekiyor. Diğer yandan üniversitemizde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültemiz bünyesinde, üniversite okuyan veya üniversite bitirmiş olan vatandaşlarımızın, herhangi bir sınava girmeden doğrudan kayıt yaptırabilecekleri ikinci üniversite uygulaması var. İkinci üniversite uygulaması da gerek bir meslek icra eden, gerekse kendi evinde işlerini sürdüren hanımlarımızın yükseköğretime katılabilecekleri güçlü bir mekanizma” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İl Müdürü Selim Çelenk'e, İÜ ENUYGAR Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın tarafından da İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a plaket takdim edildi. Ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi.

“Kadının Işığında Uygarlık” temalı sergiyi oluşturan kadın sanatçılarımız İÜ ENUYGAR Sanat Atölyesi Koordinatörü Cam ve Seramik Sanatçısı Özlem Özer Tuğal, İÜ ENUYGAR Çalışanı Heykel Sanatçısı Mahbube Akar ve Ressam Burcu Özan yorumladıkları eserlerle kadının sanattaki yerini vurguladılar.

Sergi açılışının ardından, İÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeleri tarafından Anadolu ezgilerinin derlendiği müzik dinletisi yapıldı.

Etkinlik “Kadın ve Demokrasi” konulu panel ile devam etti. Moderatörlüğünü İÜ ENUYGAR Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın ve KSAUM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hülya Kesici Çalışkan'ın yaptığı panelde, Üsküdar Üniversitesi Üstün Zekalılar Merkez Müdürü Halide İncekara “Siyasette Kadın Gücü”, KADEM İş ve Ekonomi Grubu Başkanı Arzu Odabaşı “Kadın ve Demokrasi” , ENGKAD üyesi Avukat Gizem Tanay Aksaç “