“Benim Çocuğum” Belgesel Gösterimi

Benim Çocuğum belgesel gösterimi 27 Kasım 2014 Perşembe günü saat 13.00‘te İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi‘nde yönetmen Can Candan’ın da katılımıyla yapılacaktır. Etkinliğimiz ücretsizdir.

Belgesel Hakkında:

Benim Çocuğum çocukları LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, bu cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikayelerini seyirciye taşıyan uzun metraj bir belgeseldir. Bu belgeselde, muhafazakar, homofobik ve transfobik bir toplumda bir yandan ebeveyn ve aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan ebeveynlerin kendi deneyimlerini en içten şekilde seyirciye aktarmalarına tanıklık ediyoruz. Çocuklarını olduğu gibi kabul etmenin zorlu yolunu katetmekle kalmayan bu ebeveynler, daha da ileri giderek, deneyimlerini diğer LGBT aileleri ve toplumla paylaşıyorlar.

İzleyiciyi İstanbul’da beş eve götüren belgeselde, LGBT bireylerin aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken yaşadıklarını, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar. Kendi evleri dışına çıkarak, benzer deneyimlere sahip ebeveynlerle birlikte örgütlenerek kurdukları destek ve dayanışma grubu LİSTAG’ın haftalık toplantısında, başlangıcından bu yana bu gruba gönül ve destek vermiş olan iki LGBT-hakları aktivistiyle birlikte, görünürlük, kabul görme ve eşit haklar çerçevesinde yürüttükleri çalışmalara tanıklık ediyoruz. Cinsellik, cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelim ve bireyin bu tanımlar etrafında geçirdiği dönüşümlerin tartışıldığı aylık toplantıların birinde ise ebeveynler ve gönüllü psikologlarla biraraya geliyoruz. Geleneksel olarak ayda bir düzenlenen akşam yemeğinde, çocuklar ve başka ebeveynler ile ilk kez buluşuyoruz. LİSTAG ebeveynleri ve çocuklarının yılda bir kez İstanbul’da gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’nde taşıyacakları döviz ve pankartları hazırlamalarına şahit oluyoruz. Onur Yürüyüşü boyunca, LGBT bireyler, aileleri, destekçiler ve siyasetçilerin de katılımıyla genişleyen ebeveyn grubu ile birlikte yürüyoruz. (http://www.benimcocugumbelgeseli.com/)

Afiş için tıklayınız:

benimcocugum

26/11/2014
1898 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Merkez Kampüsü

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00